Hakkımızda – KA Planetaryum

KURUM       : KA BİLİŞİM A.Ş.
KURULUŞ   : ŞUBAT 2008

KA BİLİŞİM A.Ş (KA Planetaryum) İstanbul merkezli bir şirket olarak 2008 yılında kurulmuş, dünyadaki planetaryum sistemlerini temel alıp, ülkemizde sabit ve taşınabilir planetaryumları hizmete sokmuştur.

Bununla birlikte ABD merkezli E-Planetarium firmasının Türkiye ve Türki Cumhuriyetler yetkili distribütörü olup sabit ve taşınabilir planetaryum sistemleri kurulumu, servisi ve işletilmesi, eğitim parklarının kurulması ve diğer alanlarda faaliyet göstermektedir.

AMACIMIZ

Öncelikli hedeflerimizden biri Planetaryum (Keşif Küresi) kavramının Türkiye’de yer edinmesi ve güncel olarak Türk insanının hayatına astronominin girmesini sağlamaktır.

Bizler, Dünya’mızın da içinde olduğu evrenimizin yapısının kavranılması konusunda eğitim süreçlerine destek vermeyi amaçlıyoruz. Eğitim-Öğretim içerisinde, yaşayarak öğrenme içerikli çalışmalarda bulunarak, bilindik eğitim ya da eğlence kavramlarına alternatif olarak günümüz çocuklarına eğlenirken öğrenebilme imkânları sunmayı amaçlamaktayız.

Bunun yanı sıra üzerinde çalışmayı sürdürdüğümüz eğlence, eğitim, iletişim ve sosyalleşme temalı organizasyonları geliştirmek, okul öncesi bilim eğitimini gerçekleştirecek merkezleri kurmak ve geliştirmek ve bunları eğitimin içerisinde uygulayarak ülke çapında yaygınlaştırmaktır.

Bu amacımız doğrultusunda planetaryum (Keşif Küresi) sistemlerini Türkiye’ de uygulamaktayız.

BAKIŞIMIZ

Türkiye’de astronomi biliminin eğitim sistemimizde yeteri kadar yer alamaması, buna karşın gelişen ve kalkınan ülkelerde bu bilim dalının eğitim sistemlerinin ayrılmaz parçası oluşu, bizi bu alanda ülkemize yatırım yapmaya teşvik etmiştir.

Günümüz koşullarında astronominin önemi, hem öncü bilim olarak, hem de gelişen teknolojiler ile her geçen gün daha fazla fark edilmektedir. İleri ülkelerde astronomi, temel eğitimin parçası olarak, çocuklara okula başladıkları ilk günden itibaren ders olarak verilmektedir. Böylece ancak geceleri gökyüzüne baktıklarında farkına varabildikleri uçsuz bucaksız evrenimizin, erken yaşlardan itibaren farkına varmaktadırlar.

Bunun için, çocuklarımızın eğitimini aldıkları konuları görerek daha iyi algılamalarını sağlayacak planetaryum sistemlerini Türkiye’ye getirmiş bulunmaktayız. Yaptığımız ve yapmakta olduğumuz yatırımlar ile astronomi eğitimin yaygınlaşmasını sağlamak ve her çocuk için kolay ulaşılabilir hale getirmek için çalışıyoruz.

HİZMETLERİMİZ

KA Bilişim A.Ş. olarak faaliyet alanımız deneysel ve görsel astronomi ve fen ile bilim eğitimleridir. Bu doğrultuda da “Keşif Küresi” (planetaryum) sistemlerinin satışı ve uygulamalarıdır. Sunduğumuz “Keşif Küresi” hizmetlerinin detayları aşağıda yer almaktadır:

 • Taşınabilir Planetaryum ile Gökyüzü eğitimi
 • Planetaryum ve Astronomi Danışmanlığı
 • Planetaryum Sistemleri Satışı
 • Planetaryum Filmleri Satışı
 • Sabit Planetaryum İnşası
 • Planetaryum İşletmesi
 • Gözlemevi İnşası
 • Teleskop Temini ve Satışı
 • Astronomi Kampları Organizasyonu
 • Astronomi Atölyeleri ve Seminerleri Düzenlemek
 • Okul öncesi bilim merkezleri kurmak
 • Okul çağı deney bilimsel deney atölyeleri oluşturmak