Lut Gölü’nün Sırları

SECRETS OF THE DEAD SEA (Lut Gölü’nün Sırları)

Secrets of the Dead Sea” astronomik ve tarihi animasyonlar yardımı ile uzaydan çekilmiş bir Lut Gölü belgeseli niteliğindedir.

Filmimizde Lut Gölü, yamaçlarında ve mağaralarında gizlenmiş hikayeleri yardımıyla canlanmaya başlar. Eski yazıtlar, Güneş’in ve Ay’ın hareketlerinden yola çıkarak zamanın geçişini belgeler. Yıldızlar gökyüzündeki hareketlerini gerçekleştirirlerken, kayalar ve taşlar bu ebedi yerin birer yaşayan tanıkları niteliğindedirler.

Bu filmde tarih, din, astronomi ve jeolojisi aracılığıyla bu ebedi yerin hikayesini izleyeceksiniz.

Çok uzun zaman önce, Dünya’nın kabuğundaki katmanlar birbirlerinden ayrıldı ve Suriye’den Mozambik’e uzanan dik bir vadi oluştu.

Daha yakın zamanlarda, Romalılar Yahuda bölgesini ele geçirdiklerinde, Lut Gölü’nün kuzeyine bakan kayalıklara kıymetli yazıtlarını saklamaya çalışan âlim ve bilginleri gözümüzün önüne getirebiliriz. Dikkatli bir şekilde bu açıklıkların üzerlerini örterek bilimsel hazinelerine ait kanıtları gizlemişlerdir.

Şimdilerde sulama projeleri sebebiyle bu hassas ekosistem, deniz suyunun çekilmesi ve yer altı su seviyelerinin düşmesi tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Süre: 21 dakika

Yapımcı: Houston Museum of Natural Science

poster-secrets_of_the_dead_sea-600x800