Planetaryum Sistemleri

Günümüzde kullanılmakta olan iki tip planetaryum sistemi bulunmaktadır. Planetaryum sistemleri taşınabilir ve sabit sistemler olarak adlandırılmaktadır.

Taşınabilir Planetaryum

Planetaryum Çadır Kubbe Özellikleri:

Özel yanmaz kumaştan imal edilmiş, farklı çapta (4m – 9m arası) ve kapasitede (20 ila 80 yetişkin kişi), görüntünün yansıtıldığı şişme planetaryum çadır sistemidir.

Astronomi eğitimlerinin gezici olarak, talep ve arzu edilen her yere ulaşması konusunda kolaylık sağlamaktadır.

Planetaryum çadırlarının güvenlik açısından (acil durumlarda 1 saniyede çıkışı sağlamak için) tabanı yoktur ve şişirici kompresör yardımıyla hava ile ayakta durmaktadır. Tüm çadırların üretici firma tarafından alınmış güvenlik ve garanti belgesi bulunmaktadır.

Kullanım Alanları:

  • Okullar
  • Alışveriş Merkezleri
  • Kongre ve Sempozyumlar
  • Eğitim Hizmetleri

Aşağıda firmamızın kullanmakta olduğu çadırlar ve gösterimlerden örnekler yer almaktadır.

Sabit Planetaryum 

Sabit Planetaryumlar istenilen büyüklük ve sistemde, yer ve kapasite ihtiyaçlarına göre inşa edilmekte ve kurulmaktadır.
Firmamız olarak çözüm ortaklarımız ile birlikte sabit planetaryum yapıları için özgün tasarımlar, bina inşası, altyapı hizmetleri, sistem kurulumları konusunda son kullanıcıya teslim projeler üretmekteyiz
Yapmış olduğumuz sabit planetaryumlara örnek olarak, Rahmi M. Koç Müzesi “Keşif Küresi” sabit planetaryumu 8m. çap 5,5m. yükselik ve 44 kişilik kapasitesi ile Şubat 2008’ den itibaren ziyaretçilere hizmet vermektedir.

Planetaryum Uygulama Örnekleri:

Bu planetaryumlarda görüntü sistemleri olarak, aynalı sistemler (Newtonian Mirror System) veya tekli projeksiyon (Fisheye Projeksiyon) uygulamaları kullanılmaktadır.

Görüntü Sistemleri

Newtonian Sistemler

Bu sistemlerde görüntü dizüstü bilgisayardan projektöre aktarılarak, Newtonian ayna ile planetaryum kubbesine yansıtılmaktadır. 

Yüksek çözünürlüklü projektör

Yüksekçözünürlüklüprojektör

Newtonian Mirror

Fish-Eye Projeksiyon Sistemleri

Bu sistemlerde görüntü bilgisayardan projektöre aktarılmakta ve bu projektörlere adapte edilmiş özel (balık gözü) mercekleri ile planetaryum kubbesine yansıtılmaktadır.

Kullanıma göre tekli projektör iç mekan uygulama örnekleri;